רומן רבינוביץ' (ארה"ב/ישראל) – מכלול הסונטות לפסנתר של היידן – חלק ב'

17-24 באוגוסט 2017

יוזף היידן הותיר אחריו קובץ גדול, עשיר ומרתק של כ-50 סונטות לפסנתר.

מעטים הפסנתרנים שמבצעים את כולן, ומעטים עוד יותר הם אלה שמבצעים אותן כמכלול בסדרה אחת של קונצרטים חיים.

לאחר הצלחת המחצית הראשונה של פרויקט אדיר זה בקיץ שעבר, חוזר אלינו הפסנתרן רומן רבינוביץ' להשלמת מחציתו השנייה באוגוסט 2017.

לפירוט מועדי הקונצרטים ותכניותיהם לחצו כאן

haydn + roman

משבחי הביקורת על החלק הראשון של הפרויקט באוגוסט אשתקד:
"לפי הרסיטל השלישי מתוך הארבעה שהגיש הפסנתרן רומן רבינוביץ' השבוע, "מחוץ לעונה", סדרת היידן שלו היא מפסגות ההתרחשויות הקלאסיות של העונה. רבינוביץ', בעקבות אנדרש שיף ואחרים, טוען שיוזף היידן אינו זוכה למלוא הכבוד המגיע לו. ביצועיו לסונטות של המלחין האוסטרי — אבני חן שנולדו במאה ה-18 לאורך עשרות שנות הפעילות של המלחין הקלאסי המובהק — מתייצבים כהמחשת הטענה. מדובר כאמור בסדרת רסיטלים צפופים (ארבעה עכשיו, עוד ארבעה יהיו בקיץ הבא, סך הכל 45 סונטות), כמות שכולה איכות. הקהל שנשטף במבול ההיידני מידי רבינוביץ' נחלק מן הסתם לשניים: מאזינים ומאזינות שלא כל כך הכירו את החומר לעומת מעריצי היידן מושבעים. להערכתי, גם החדשים וגם האחרים חשו טבולים בהתנסות מיוחדת, בין השאר משום שהאקוסטיקה של אולם הקונסרבטוריון בתל אביב הערתה את הצלילים ישר אל תוך הווריד. רק בעלי מערכות שמע יקרות להחריד יכולים לחוות משהו קרוב לכך בסלון הפרטי שלהם." (חגי חיטרון, הארץ, 27.8.16)

מינוי לארבעת הקונצרטים:

מנויי המרכז – 280 ₪

גמלאים ותושבי ת"א – 300 ₪

קהל רחב – 320 ₪

כרטיס בודד:

מנויי המרכז – 90 ש"ח

גמלאים ותושבי ת"א – 105 ש"ח

קהל רחב – 120 ש"ח

צעירים עד גיל 21 – ללא תשלום (על בסיס מקום פנוי בהזמנה טלפונית או בערב הקונצרט בקופה)

צעירים/ות בני/ות 22 עד 29 – 35 ש"ח

צעירים/ות בני/ות 30 עד 34 – 55 ש"ח

הזמנת מנויים וכרטיסים בטלפון: 03-5466228

להזמנת כרטיסים בודדים באינטרנט לחצו כאן

"היידן הוא המלחין שהכי ממעיטים בערכו מבין גדולי המלחינים. השנינות, העומק הרגשי וההמצאה היצירתית שלו הם מקור השראה עבורי. היידן כתב סונטות לפסנתר לכל אורך חייו היצירתיים, החל בסונטינות הפשוטות והמקסימות מימיו הראשונים בווינה, וכלה בשלוש סונטות הבראווּרה הגדולות של תקופת לונדון. נגינת הסונטות כמחזור מציעה לי ולקהל הזדמנות לעקוב אחר המגוון וההיקף הגדול של יצירות נהדרות אלה, שרבות מהן עדיין אינן מוכרות לקהל הרחב". רומן רבינוביץ'

https://

רומן רבינוביץ' זכה לשבחי הניו-יורק טיימז על "רגישות ורגש יוצאי דופן". זוכה הפרס הגבוה וארבעה פרסים נוספים בתחרות ארתור רובינשטיין הבינלאומית לפסנתר (2008) ותחרות אנימאטו לפסנתר בפריז (2007). הופיע ברחבי ארה"ב, אירופה וישראל, באולמות נודעים כדוגמת הגוונדהאוז בלייפציג, הוויגמור בלונדון, אולם זאנקל בקרנגי בניו-יורק, אולם אליס טאלי במרכז לינקולן בניו-יורק, האולם הגדול בקונסרבטוריון של מוסקבה, הסיטה דה לה מוזיק בפריז ומרכז קנדי בוושינגטון. מבקרים שונים שבחו את "החיות והווירטואוזיות" שלו ואת "בהירות הביצוע המושלם". רבינוביץ' הופיע כסולן עם כל התזמורות הישראליות, לרבות הפילהרמונית הישראלית, וכן עם התזמורת הקאמרית של פריז, תזמורת KBS סיאול, הפילהרמונית בופאלו, הסימפונית פראג, הסימפונית לובוק, הסימפונית אן ארבור, הפילהרמונית ריברסיייד, תזמורת דוחנני ועוד. בעונה הקודמת הופיע ברסיטלים באגודת הרסיטלים של וונקובר, בסדרת קונצרטי המאטינה של סינסנטי, באגודת שופן בסנט פול, באולם אליס טאלי במרכז לינקולן ובתיאטרון וולטר רידה, כמו גם בקולג' הוולשי המלכותי למוסיקה ולדרמה בקרדיף, ושיתף פעולה בקונצרטים קאמריים עם הרביעייה הדורית ועם רביעיית אריאל. הוא אף נבחר על ידי אנדרש שיף לסדרת "Building Bridges" שמיועדת להבליט פסנתרנים צעירים יוצאי דופן. במסגרת זאת הופיע בסדרת רסיטלים בטונהלה בציריך, בברלין, בניו-יורק ובפסטיבל הפסנתר של חבל הרוהר. אנטוני תומסיני, מבקר המוסיקה הבכיר של הניו-יורק טיימז, העתיר משבחיו על הרסיטל בניו-יורק וסיכם: ".. כפי שרסיטל מנצח זה הבהיר, מר שיף הוא שופט חד אבחנה של פסנתרנים צעירים". בעונה הנכחית הוא מציג את פרויקט מכלול הסונטות של היידן גם בפסטיבל למרמור בסקוטלנד ומופיע לראשונה עם תזמורת הקפיטול מטולוז ועם הפילהרמונית של קלגארי. הופיע בסיורי קונצרטים בחו"ל עם הקאמרטה ירושלים ועם הסימפונית חיפה. הרסיטל בביצועו שהקליט ערוץ "מצו" הצרפתי בשנת 2009 שודר מאז ב-66 מדינות בפני מיליוני צופים. השתתף בפסטיבלים נודעים, בהם מרלבורו, לוצרן, דאבוס, מקלנבורג-פורפומרן, פסטיבל מנוחין בגשטאד ופסטיבל האביב בפראג. ביצע את מכלול הסונטות לכינור ולפסנתר של בטהובן יחד עם הכנרת ליזה פרשטמן במרכז למוסיקה קאמרית של הקונסרבטוריון בתל אביב ושב לשתף עימה פעולה גם בקונצרטים באירופה ובארה"ב. על אלבומו הראשון, "Ballets Russes", שיצא לאור בחברתOrchid Classics , זכה לפרס אמן השנה מטעם Classical Recording Foundation וכן לביקורת נלהבת ב-BBC Music Magazine. למד באקדמיה למוסיקה בת"א בכיתתו של אריה ורדי. השלים תואר ראשון במכון קרטיס בפילדלפיה, אצל סימור ליפקין, ותואר שני בבי"ס ג'וליארד בניו יורק, אצל רוברט מקדונלד. זכה לתמיכת קרן ריץ', קרן רונן, קרן התרבות אמריקה ישראל וקרן צפונות תרבות.

 

https://