באך: אמנות המקלדת | מתן פורת | פרויקט מיוחד בשלושה קונצרטים | 23-27 באוגוסט 2022

״קונצרט של פעם בכמה שנים״ (״הארץ״, ביקורת על וריאציות גולדברג בביצוע מתן פורת)

״פורת מנגן בצליל מרהיב ומלא מבע״ (ניו-יורק טיימס)

https://

מתן פורת, אחד הפסנתרנים הישראלים הבולטים בעולם כיום, מגיע למרכז למוסיקה קאמרית לפרויקט ייחודי של שלושה קונצרטים בין ה- 23 ל- 27 באוגוסט, במהלכם יבצע את יצירות העילית של באך למקלדת משלושת כרכי ה-Clavier-Übung: וריאציות גולדברג, שש הפרטיטות, הקונצ׳רטו האיטלקי והפתיחה הצרפתית. כל הקונצרטים יתקיימו באודיטוריום הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה

 

מינוי לשלושת הקונצרטים

רגיל – 219 ש"ח
גמלאים – 207 ש"ח
מנויי המרכז למוסיקה קאמרית – 195 ₪

לרכישת מינוי אונליין – לחצו כאן 

 כרטיסים בודדים

רגיל – 85 ש"ח
גמלאים – 80 ש"ח
מנויי המרכז למוסיקה קאמרית – 75 ש"ח
עד גיל 21 – 30 ש"ח
בני/ות 22 עד 35 – 45 ש"ח

לרכישת כרטיסים בודדים אונליין – לחצו על הקישור מהקונצרט הרלוונטי בפירוט מטה

לרכישת מינויים וכרטיסים בטלפון: 03-5466228

 

קונצרט מס' 1 – יום ג', 23.8.22, 20:30

באך:
פרטיטה מס' 1 בסי-במול מז'ור, רי"ב 825
פרטיטה מס' 2 בדו מינור, רי"ב 826
פרטיטה מס' 3 בלה מינור, רי"ב 827
פתיחה בסגנון צרפתי, רי"ב 831

לרכישת כרטיסים בודדים לקונצרט זה לחצו כאן

לרכישת מינוי לשלושת הקונצרטים אונליין – לחצו כאן 

 

קונצרט מס' 2 – יום ה', 25.8.22, 20:30

באך:

קונצ'רטו איטלקי, רי"ב 971
פרטיטה מס' 4 ברה מז'ור, רי"ב 828
פרטיטה מס' 5 בסול מז'ור, רי"ב 829
פרטיטה מס' 6 במי מינור, רי"ב 830

לרכישת כרטיסים בודדים לקונצרט זה לחצו כאן

לרכישת מינוי לשלושת הקונצרטים אונליין – לחצו כאן 

 

קונצרט מס' 3 – מוצ"ש, 27.8.22, 21:00

באך:
וריאציות גולדברג, רי"ב 988

לרכישת כרטיסים בודדים לקונצרט זה לחצו כאן

לרכישת מינוי לשלושת הקונצרטים אונליין – לחצו כאן 

 

״קול יחיד ובוטח בקרב פסנתרני הדור הבא״ (The Art Desk)

״הישג יוצא דופן של מוזיקליות יצירתית״ (הניו-יורקר)

 

מתן פורת על הפרויקט 

באך כתב עשרות רבות של יצירות למקלדת: סוויטות אנגליות וצרפתיות, טוקטות, פרלודים ופוגות, אינוונציות, סינפוניות ועוד. מתוך כל מכלול יצירותיו למקלדת היצירות היחידות שהוא החליט להוציא לאור בדפוס בימי חייו היו ארבעה כרכים בשם Clavierübungen (״אמנות המקלדת״ או ספרי אימון למקלדת). שלושה מתוכם ינוגנו במסגרת הפרויקט – 6 הפרטיטות שמרכיבות את הספר הראשון, הפתיחה הצרפתית והקונצ׳רטו האיטלקי שבספר השני, והספר הרביעי שידוע יותר בכינויו וריאציות גולדברג. הכרך השלישי, אותו לא אבצע, כולל יצירות שנכתבו לעוגב ואותן פחות מקובל לנגן בפסנתר.

מאז שהתחלתי לנגן פסנתר כילד, באך היה תמיד במרכז, כמו תפילה: כל בוקר הייתי מנגן שלושה או ארבעה פרלודים ופוגות מהפסנתר המושווה וכעבור שבועיים הייתי מגיע שוב להתחלה, בדומה לקריאת ספר תורה.

ב-20 שנה האחרונות ניגנתי את וריאציות גולדברג וכל פעם מחדש הרגשתי אסיר תודה להיות מסוגל לנגן בקונצרט את היצירה הנשגבת הזו.

לאורך 2020 ניגנתי כל שבוע קטע אחר של באך שהועלה לרשת. הכוונה הייתה לנגן כל קטע במקומות שונים בעולם, אבל מהר מאוד זה הפך לפרויקט קורונה מביתי, על פסנתר שהפך למכוון פחות ופחות ככל שהשנה חלפה.

אני נרגש לנגן את יצירות המופת האלה לקהל המאזינים במרכז למוסיקה קאמרית, ומזמין אתכם איתי למסע בשלושה קונצרטים סביב יצירות העילית של באך למקלדת.

צילום: אורלי ברוך

אודות הפסנתרן מתן פורת

מתן פורת, אחד הפסנתרנים הישראלים הבולטים בעולם כיום, מנגן באופן קבוע על במות הקונצרטים החשובות בעולם. בין השאר, ניגן בקרנגי הול בניו יורק, בארמון הלובר בפריז, בוויגמור הול בלונדון, בקונצרטחבאו באמסטרדם ובאולם הפילהרמוני בברלין. כסולן הופיע עם התזמורת הסימפונית שיקגו, עם התזמורת הלאומית של פולין, הפילהרמונית של הלסינקי, ג׳נבה קאמרטה, סינפוניה ורסוביה, קונצ׳רטו בודפשט, הקאמרית מינכן ועם כל התזמורות הסימפוניות והקאמריות בארץ. עבד עם מנצחים כפייר בולז, דניאל ברנבוים, סוזנה מלקי, לודוביק מורלו ופרנסואה פרדריק רוט.

הרפרטואר העשיר שלו כולל את 6 הפרטיטות ווריאציות גולדברג של באך, מכלול הסונטות של שוברט והסונטה לפסנתר של אייבס, ״קונקורד״. מרבה לבצע מוזיקה בת זמננו וניגן מספר רב של בכורות עולמיות.

דיסק הבכורה של פורת, ״וריאציות על נושא של סקרלטי״, תכנית בת 65 דקות של קטעים מקופרן ועד בולז שמתייחסות לסונטה ק.32 של סקרלטי, זכה לביקורות נלהבות. האלבומים הבאים, ״אור״, מכלול יצירות שמתייחסות לאור בזמנים שונים של היממה, ו״קרנבל״, תכנית סביב הקרנבל של שומן, זכו לפרסים במגזינים נחשבים, בהם Diapason ו-Classica.

מרבה לעסוק במוסיקה קאמרית, והשתתף בפסטיבלים כמרלבורו, וורביה, רוויניה, זלצב ורג, לה פול ג׳ורנה, הפסטיבל הבינלאומי למוסיקה קאמרית בירושלים, לוקנהאוס והשוברטיאדה בהוהנמס. בין השאר ניגן עם רביעיית ארטמיס, רביעיית איזאי, הרביעייה הירושלמית, רביעיית קזלס, רביעיית מודליאני, רנו וגוטייה קפוסון, עמנואל פאהו, אליסה וולרשטיין ורבים אחרים.

בעל תואר שני מבית הספר ג'וליארד שבניו יורק. מוריו לפסנתר היו עמנואל קרסובסקי, מריה ז‘ואאו פירש ומארי פרחיה. קומפוזיציה למד אצל אנדרה היידו, ראובן סרוסי וג'ורג' בנג'מין.

חתן פרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים לשנת 2009. יצירותיו הוזמנו על ידי אנסמבלים ומבצעים מובילים, בהם תזמורת דויטשה סימפוני ברלין, אנדראס שול, מריה ז'ואאו פירש, אנסמבל סולני תל

 אביב וקים קשקשיאן. בין יצירותיו אופרה, קונצ׳רטו למנדולינה, רקוויאם, וטרילוגיה לשחקן ואנסמבל המבוססת על סיפורים של קפקא, אורוול ותומאס מאן.

צילום: פטר הונמן

למידע נוסף: matanporat.com

https://