'צליל מכוון'- תכנית לימודי מוסיקה לילדים ונוער בסיכון

For English click here

התכנית מקנה לילדים ונוער בסיכון הזדמנות שווה לחינוך מוסיקלי איכותי ומקצועי ברמה הגבוהה ביותר וחשיפה רחבה למוסיקה.

ילדים המתחנכים במסגרות לילדים בסיכון, אשר אוהבים ומתעניינים במוסיקה, מוזמנים ללמוד נגינה ושירה במסגרות פרטניות וקבוצתיות, ולהשתלב בפעילות הענפה שהקונסרבטוריון מציע לכלל תלמידיו.  

אנחנו מאמינים שכל ילד זכאי להזדמנות להיחשף ולהתפתח בתחומים המעניינים אותו גם אם אינם נגישים לו במסגרות בהן הוא חי. שילוב בפעילויות במסגרות איכותיות מובילות, מחזק את תחושת הערך העצמי והמסוגלות של הילדים.

מחקרים מוכיחים את השפעתה התרפויטית של המוסיקה על נפש האדם ותרומתה להתפתחות, להתמודדות ולהעצמה לכל אדם, על אחת כמה וכמה כשהמדובר באוכלוסיות בסיכון.

העיסוק במוסיקה מקדם את השתלבותם של ילדים בסיכון במעגלי החיים בחברה הישראלית, תוך מעורבות ולקיחת אחריות חברתית. בהיותנו מוסד מוביל לחינוך מוסיקלי אנו מחוייבים לפעול ולקדם את החינוך והחשיפה למוסיקה בקרב אוכלוסייה זו.

התכנית  הוקמה ב 2016 , לומדים בה ילדים ובני נוער מפנימיות הרווחה של תל אביב וממועדוניות ברחבי העיר ומחוצה לה. התכנית פועלת בתאום עם גורמי הרווחה בעירייה ובשיתוף פעולה עם ההנהלה והצוותים בפנימיות ובמסגרות הנוספות.

מאז החלה התכנית למדו בה מעל 150 תלמידים וכיום לומדים בה כ-70 תלמידים, בגילאים 6 – 19. לצד השיעורים היחידניים בנגינה ושירה, פועלים הרכבים קוליים וכליים וקבוצות טרום כלי.

חלק הארי של התכנית מתקיים בבניין הקונסרבטוריון וכך נחשפים הילדים, בנוסף לשעורי הנגינה, גם לאווירה של עשייה מוסיקלית תוססת ומשתלבים בקהל התלמידים.

גם תלמידי וקהלי הקונסרבטוריון יוצאים נשכרים עם היווצרותו של קשר חברתי חשוב עם הקהילה

במקביל אנו פועלים במסגרות קבוצתיות בקרב ילדים צעירים יותר. פעילות זו מתרחשת בתוך תחומי פנימיות ומועדוניות לילדים בסיכון בהובלה ובהנחיית מורי הקונסרבטוריון. בהמשך משתלבים ילדים מתוך הקבוצות בשעורי נגינה פרטניים. כך אנו בונים את דור העתיד של התלמידים .

עם סגל ההוראה בתכנית נמנים מורים מנוסים ומיומנים בעבודה עם נוער בסיכון.

לצד השיעורים פועלת מעטפת תמיכה (ליווי ריגשי, מוסיקלי ולוגיסטי) המאפשרת תהליך רציף ותקשורת אפקטיבית עם הילדים ועם החונכים שלהם.

שעור המתמידים מקרב משתתפי התכנית עומד בשנתיים האחרונות על – 80%. התכנית העמידה עד כה 5 בוגרים שסיימו י"ב והוענקה להם תעודת בוגר הקונסרבטוריון. שלושה מהם ממשיכים לעסוק במוסיקה.

את התכנית מנהלת בהתנדבות חני שטסל- נגל, חברה באגודת הידידים. מערך התמיכה מופעל ע"י מתנדבי הקונסרבטוריון, סטודנטים בתכנית הג'אז בשיתוף עם אונ' ניו סקול ניו יורק, וחיילים, במעמד מוסיקאי מצטיין בצ.ה.ל.

קיום התכנית מתאפשר בזכות תמיכתם הנדיבה של:

דורית ושי און

ניב אחיטוב

ברוך איבצ'ר

נטע בן-פורת ברונו

הקדש רוזה והנרי לנדשפט

חיים סורוקה לזכר נורית סורוקה

זאב פלדמן

דורית שמרלינג

אודליה ואפי שפיטלני

תורמים בעילום שם

 

שותפינו לדרך: