TARF 2020 Schedule

Saturday, 1.2

19:00 – concert –      TARF 3 is  going to Yavne

 

Sunday, 2.2

11:15-13:40 – Competition – Category 3a – Soloists between 18-26 who study music in an academic institute

10:15-15:00 – Competition – Semi Final – Category 2 – soloists between ages 14-20 who study in a pre academic institute

10:30-12:30  – Meet the composer – An intimate meeting with Dina Smorgonskaya and her music

15:15-18:00 – Competition – Semi Final – Category 5 – ensembles up to age 18

20:30 – Concert –      Festival Opening Concert – "An Israeli Celebration" Bat Kol Choir, Drora Bruck & Bar Zimmerman – recorders, Marina minkin – piano

Monday, 3.2

10:00-13:00 – Masterclass – Annabel Knight (UK)

10:00-13:40 – Masterclass – Han Tol (Holland)

11:00-13:00 – Workshop – Regina Himmelbauer (Austria) – 18th century recorder music

11:00-13:00 – Meet the composer – An intimate meeting with Eyal Bat and his music.

10:00-13:40 – Competition – Semi Final – Category 1 – soloists up to the age of 13

10:00-14:00 – Competition – Semi Final – Category 3b – Soloists between 18-26 who study music in an academic institute

14:30-16:00 – Workshop – singing in a choir – Dalia Lazar Shim'on

16:00-17:30 – Competition – Final – Category 5 – ensembles up to age 18

17:40-19:00 – masterclass – Meng Hen Chen (Taiwan) – coaching recorder ensembles & orchestras

18:30-20:00 – Workshop – how to joyfully engage new music – Jonathan Chazan

21:00 –  Concert – In The Park – Sophia Schambek (Germany) – recorders, Aviad Stier (Israel) – harpsichord

 

Tuesday, 4.2

10:00-11:30 – Meet the composer – An intimate meeting with Avishay Yaar and his music

10:00-12:00 – Competition – Semi Final – Category 6a – ensembles of any age

10:00-12:00 – Workshop – Klezmer music – Duo NIHZ (Holland)

10:00-13:00 – masterclass – Meng-Heng Chen (Taiwan)

10:00-13:15 – Competition – Semi Final – Category 4a – Soloists of any age

10:00-13:40 – Masterclass – Han Tol (Holland)

14:00-15:30 –  Competition – Final – Category 1 – soloists up to the age of 13

15:00-17:00 – Workshop – Renaissance dances – Claudia Gluschankof

17:00-18:30 – Competition – Category 2 – soloists between ages 14-20 who study in a pre academic institute

 21:00 – Concert –  Fantasia per Flauto Dolce  – Michaela Koudelkova (Czech Republic) – recorders, Gidi Mayer (Israel) – harpsichord

Wednesday, 5.2

09:30-14:00 – Competition – Semi Final – Category 4b – Soloists of any age

10:00-12:00 – Competition – Semi Final – Category 6b – ensembles of any age

10:00-13:00 – Masterclass – Meng-Heng Chen (Taiwan)

10:00-13:40 – Masterclass – Han Tol (Holland)

11:00-13:00 – Meet the composer- An intimate meeting  with Daniel Akiva and his music

11:00- 13:00   – Workshop – Geners in Classical Eastern music – Marina Toshich

14:00-15:30 – Competition – Final Category 3 – Soloists between ages 18-26 who study music in an academic institute

14:30 – 16:00 – Meet the composer – An intimate meeting with Marina Toshitch and her music.

15:00-16:30 – Meet the composer – An intimate meeting with Joseph Hartmann and his music

17:00-18:30 – Competition – Final – Category 8 – Special Prize for a touching performance of a single piece

20:00 – Concert –  "Sounds like the heart" – Noga Eshed hosts Shai Burstein, Leora Vinik, Sarig Sela, Dafna Zehavi & Gabi Argov

20:30 –  Concert – "Meet the judges"

Thursday, 6.2

10:00-11:30 – Competition – Final – Category 7 – Best performance of an Israeli piece

10:00-13:00  – Masterclass – Annabel Knight (UK)

10:00-13:00 – Masterclass – Regina Himmelabauer (Austria)

10:00-12:30 – Workshop – – Stage performance – feeling at ease on stage and acting out your music – Duo NIHZ

12:00-13:30  – Workshop – Renaissance dances – Claudia Gluschankof

12:00-13:30 – Meet the composer – An intimate meeting with Moshe Zorman and his music.

12:30-14:00 – Competition – Final – Category 6 – ensembles of any age

13:00-14:30 – Meet the composer – An intimate meeting with Eran El-Bar and his music

15:30-17:00 – Competition – Final – Category 4 – Soloists of any age

18:30- Concert – "A Question of Time" – Felix Guchi (Austria) – recorders, Philip Laher (Austria) – piano, Gidi Mayer (Israel) – harpsichord

20:30 – Awards Ceremony

Friday, 7.2

12:00 – Gala Concert & Reception (from 11:30)

The winners of the 3rd international Tel Aviv recorder competition with Barrocada – The Israeli baroque collective