כלי נשיפה והקשה

ראש המחלקה: יגאל לוין

מחלקת כלי הנשיפה של הקונסרבטוריון מציעה לתלמידיה מערך לימודים הכולל שיעורים יחידניים ונגינה בתזמורת כלי נשיפה ובהרכבים קאמריים, בהתאם לרמת התלמיד. המחלקה מציעה לימודי נגינה בכל כלי התזמורת – חליל, קלרנית, אבוב, בסון, חצוצרה, קרן יער, טרומבון, טובה, סקסופון ובחלילית.

במחלקה מלמדים טובי המורים והנגנים בארץ, בעלי נסיון תזמורתי, קאמרי וסולני עשיר.

תלמידי המחלקה משתתפים בכיתות אמן עם אמנים בעלי שם, מנגנים בכנסים מוסיקליים ארציים לתזמורות ולהרכבים ומשתתפים בקונצרטים מחלקתיים וכיתתיים ובבמות השונות שמציע הקונסרבטוריון לתלמידיו. רבים מהם זוכים גם בתחרויות בין לאומיות.

 

לפירוט סגל המחלקה לחצו כאן

 

משפחת כלי העץ

חליל: החליל הוא כלי הנשיפה המוכר ביותר. מהיר וקליל , מנגן בטווח הצלילים הגבוהים ובעל רפרטואר המשתרע מימי הביניים ועד למוסיקה מודרנית.

אבוב: כלי נדיר ונפלא , מנגן אף הוא בטווח הצלילים הגבוהים ועומק הצליל שלו שובה כל לב.

בסון: הבסון מייצג את כלי העץ בעלי הגוון העשיר והנמוך, אך בזריזותו ומהירותו הוא כלי סולני מהמדרגה הראשונה . בעל רפרטואר עצום המשתרע על פני 300 שנה.

קלרנית: כלי מהיר ווירטואוזי, הקלרנית הוא חביבם של גדולי המלחינים אשר חיברו לו יצירות נפלאות. מנגן בטווח נמוך מעט מזה של החליל. הקלרנית, יש לציין הוא בעצם משפחת כלים גדולה ומגוונת.

סקסופון: הסקסופון הוא כלי הנשיפה החדש ביותר, יליד המאה ה- 19. למרות שהוא מזוהה עם מוסיקת הג'אז, הסקסופון נולד ככלי קלאסי וככזה הוא נלמד במחלקת כלי הנשיפה.

 משפחת כלי המתכת

חצוצרה: בעלת צליל מבריק, מהירות וסחף, החצוצרה היא כלי הנגינה ממתכת בעלת המנעד הרחב יותר. למרות שהחצוצרה מוכרת מתרועות ומצעדים, היא כלי נגינה המנהיג את סקציית כלי המתכת בכל תזמורת גדולה.

קרן היער: בעלת צליל נפלא ושירתי, הקרן היא שחקן מרכזי כמעט בכל הרכב. רפרטואר הסולו של הכלי משתרע על פני 300 שנה, מבאך, עבור דרך מוצארט (אשר הקרן היתה חביבה עליו מאוד) ועד ימינו.

טרומבון : כלי בעל טווח אדיר הנע בין עוצמה מהממת הנושאת על כתפיה תזמורת שלמה, ועד לטון רך ורגיש. הטרומבון ייחודי מאוד באופן תפעולו ובעל רפרטואר רחב ועשיר.

טובה: אם אתה באסיסט – אתה טוביסט. כלי הממונה על יסוד התזמורת, אך עם זאת מהיר להפליא ושחקן מרכזי בהרכבים רבים ומגוונים. רפרטואר הנע בין המאה ה 19 לימינו, כולל מוזיקה מודרנית וג'אז.

תזמורת: למן תום השנה הראשונה ללימודיהם מנגנים תלמידי המגמה בהרכב כלי תזמורתי, על פי כישוריהם. בכיתה ח' – ט' עוברים התלמידים לתזמורת כלי הנשיפה, לביצוע רפרטואר תזמורתי. התזמורת משתתפת במפגשים עם תזמורות אחרות ובקונצרטים לילדים ובני נוער, וכן בקונצרטים מחלקתיים. ההשתתפות בתזמורת הינה חובה לכל תלמיד במחלקה אשר איננו לומד חלילית.

חליליות: משפחת כלים עשירה ומגוונת בעלת רפרטואר רחב המשתרע על פני 900 שנה. אנו בקונסרבטוריון רואים בחלילית כלי וירטואוזי שניתן להתפתח בו עד ללימודים גבוהים ולקריירה מוסיקלית מקצועית. תלמידי החליליות משתלבים בהרכבי בארוק ובהרכב החליליות הייצוגי.

 

 

 

אלון ראובן, קרן יער – ראש המחלקה
שרה אלבז, קלרנית
דני ארדמן, קלרנית
ציפורה אשבל, חצוצרה
חסידה בורשטיין, חליליות
ז’נבייב בלנשאר, חליל
דרורה ברוק, חליליות
ד”ר טל בר-ניב, חצוצרה
אביטל הנדלר, טובה
יהונתן ויטלסון, סקסופון
יערה ויין, חליל צד
רון זלקה, הרכבים
ד”ר יעל זמיר, אבוב
דפנה יצחקי, חליל צד
מיתר נווה, טרומבון
גן לב, סקסופון
בועז מאירוביץ’, חליל צד
מאוריציו פאז, בסון
דניאל צ’רבינסקי, מנצח תזמורת
חנה ראובן, חליליות