טוען אירועים

« כל האירועים

  • אירוע כבר עבר.

חמישיית תל אביב: נעורים נצחיים – מחווה למרדכי רכטמן

יום שבת, 10 פברואר, 2024 / 20:30

חמישיית תל אביב

רואי אמוץ – חליל
דמיטרי מלכין – אבוב וקרן-אנגלית
דני ארדמן – קלרינט וקלרינט בס
איתמר לשם – קרן-יער
נדב כהן – בסון
נגנית אורחת: שירה אליסף – קלרינט

מוצרט: סרנדה לכלי נשיפה בדו מינור, ק. 388 (עיבוד לחמישיית כלי נשיפה: מרדכי רכטמן)
יאנאצ'ק: Mládí ("נעורים"), לשישיית כלי נשיפה
רייכה: אנדנטה לחמישיית כלי נשיפה בפה מז'ור
ברהמס: וריאציות ופוגה על נושא של הנדל, אופ. 24 (עיבוד לחמישיית כלי נשיפה: מרדכי רכטמן)

קונצרט מקדים בביצוע אלה חנני, תלמידת חליל בקונסרבטוריון בכיתתה של הגר שחל, ואבנר עמנואל באך, תלמיד חלילית בקונסרבטוריון בכיתתה של דרורה ברוק, יערך בשעה 19:45, באולם רן ברון.

לרכישת כרטיסים

קונצרט זה הוא חלק מעונת הקונצרטים 2023-24 של המרכז למוסיקה קאמרית
למידע על העונה כולה לחצו כאן

https://?si=picmq6wEaAL5XEKP

חמישיית תל אביב, הרכב כלי הנשיפה מעץ המוביל בישראל, חוזרת לבימת המרכז למוסיקה קאמרית בתכנית מחווה למרדכי רכטמן, מגדולי המוסיקאים בישראל – נגן בסון, מורה ומעבד מבוקש בכל העולם – אשר הלך לעולמו בחודש מאי האחרון והוא בן 97.

בתכנית הקונצרט שניים מעיבודיו הגדולים של רכטמן לחמישייה – לסרנדה המופלאה בדו מינור מאת מוצרט, וליצירתו המונומנטלית של ברהמס – וריאציות ופוגה על נושא של הנדל. עוד בתכנית – "נעורים" – יצירתו הווירטואוזית של יאנאצ'ק, גדול המלחינים הצ'כים במאה ה-20, לשישיית כלי נשיפה, אשר נכתבה בהיות המלחין בן 70, אך נושאת רוח נעורים קלה וכתובה בהשראת שירי עם ושירי ילדים סלאביים. המצלול הצבעוני של חמישיית כלי הנשיפה מועשר ביצירה זו עוד יותר, על ידי תוספת הצליל העמוק של קלרינט בס. רייכה, מהבולטים במלחינים לכלי נשיפה בכל הזמנים, צ'כי גם הוא, משלים את התכנית בפרק אנדנטה לחמישייה בה מככבת הקרן האנגלית על צלילה הנוגה.

חמישיית תל אביב על מרדכי רכטמן:

מרדכי רכטמן היה אחד המוזיקאים המובילים בישראל, אחד מבכירי הפדגוגים מבין דור המייסדים התרבותי בארץ אשר חינך והדריך דורות של נגני כלי נשיפה. הוא היה בסוניסט בחסד וכיהן כנגן הראשי של הפילהרמונית הישראלית בין השנים 1946-1991 וכפרופסור באקדמיה בתל אביב בין השנים 1969-2002. רכטמן כתב מאות עיבודים מצויינים, מרביתם להרכבי נשיפה שונים, אשר מנוגנים תכופות ברחבי העולם. כחמישייה אהבנו מאוד להיפגש עימו ולנגן לו מעיבודיו. היינו איתו בקשר תדיר בשנים האחרונות, תמיד הופתענו מהחדות ומהשמיעה המצויינת שלו, על אף גילו המתקדם. יצר הסקרנות, החיפוש והכתיבה לא שכך אצלו, והוא תמיד התרגש לספר לנו על כל עיבוד חדש שכתב.

בתכנית הקונצרט שניים מעיבודיו הגדולים לחמישייה – לסרנדה בדו מינור מאת מוצרט, וליצירתו המונומנטלית של ברהמס – וריאציות ופוגה על נושא של הנדל, עיבוד אותו ביצענו בבכורה בעונה החולפת. מצבו הבריאותי של רכטמן לא איפשר לו להיות נוכח בקונצרט ולכן הגענו אליו וביצענו בפניו בהתרגשות גדולה את העיבוד בסלון ביתו. זו היתה פגישתנו האחרונה – רכטמן הלך לעולמו בחודש מאי האחרון, בן 97 במותו.

https://?si=1YaGsJt2xqUVNKCg

אודות חמישיית תל אביב:

חמישיית תל אביב נוסדה בשנת 2009 בידי מוסיקאים ישראליים צעירים המעוניינים בעשייה משמעותית בתחום כלי הנשיפה בארץ. ההרכב ביסס את עצמו כאחד הגופים הקאמריים המובילים על בימות הקונצרטים ומתבלט ברפרטואר מגוון לצד יצירה רב-תחומית המערבת אמנויות נוספות כגון תנועה ותיאטרון. האנסמבל מבצע מעל ל-30 קונצרטים בכל עונה בסדרות הנחשבות בארץ, בין היתר באוניברסיטה המורמונית, במרכז למוסיקה ירושלים, באולם ימק"א (במסגרת הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית), בקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה (שטריקר) ובמוזיאון תל אביב לאמנות. זאת בנוסף לפעילות תרבותית וחינוכית ענפה ורב-שנתית בפריפריה, מכפר-בלום ועד מצפה רמון. חמישיית תל אביב קיימה בשנים האחרונות סיורי קונצרטים מוצלחים בארה"ב, שוויץ, צרפת, גרמניה וסין. חלק בלתי נפרד מיעדי החמישייה הוא ביצוע והקלטה של יצירות פרי עטם של מלחינים ישראליים מובילים מכל הדורות. החמישיה נתמכת ע"י מנהל התרבות של משרד התרבות והספורט, זכתה בפרס איגוד המבצעים לשנת 2011 וכן במענקים מטעם קרן פטריק ולינה דרהי, קרן רבינוביץ׳ לאמנויות, קרן תרבות חיפה, קרן רונן ומועצת הפיס לתרבות ולאמנות. בדצמבר 2016 הוציאה החמישייה לאור את אלבומה הראשון הכולל יצירות מאת באך, בטהובן ופיאצולה וכן הקלטת בכורה ליצירה שנכתבה במיוחד עבור ההרכב בידי ארי בן-שבתאי. באפריל 2018 יצא לאור 'LIVE', אלבומה השני של החמישייה המכיל הקלטות מקונצרט חי עם הפסנתרן ירון קולברג.

https://?si=dHYrJVfgm8gND7pa

פרטים

תאריך:
יום שבת, 10 פברואר, 2024
זמן:
20:30
אירוע קטגוריות:
, ,

המארגנ/ת

המרכז למוסיקה קאמרית
טלפון
03-5466228
דוא״ל
chamber@icm.org.il

מקום

אודיטוריום הקונסרבטוריון
לואי מרשל 25
תל אביב, Israel
+ מפת גוגל